ВТОРИННА СИРОВИНА ЗІ ЗМІШАНИХ ВІДХОДІВ

РОЗКРИТТЯ ПОТЕНЦІАЛУ ДЛЯ МАКСИМІЗАЦІЇ ПЕРЕРОБЛЕННЯ ЗА ДОПОМОГОЮ РОЗДІЛЕННЯ ФРАКЦІЙ ЗМІШАНИХ ВІДХОДІВ

Попри наявні системи та інфраструктуру для роздільного збору відходів споживчого паковання, до яких мають доступ європейські громадяни, значна частка вторинної сировини не сортується у належний спосіб і стає частиною змішаних ТПВ. З метою досягнення мінімальних цільових показників збору та зменшення впливу на клімат чимало організацій, які займаються управлінням ТПВ, докладають зусиль для відділення вторинної сировини від змішаних побутових відходів. Цей інформаційний бюлетень розглядає приклади з кількох європейських локацій та чітко вказує на величезний потенціал залучення додаткових обсягів цінної вторсировини зі змішаного потоку відходів.

ФЕДЕРАЦІЯ МУНІЦИПАЛІТІВ, SÖRAB, ШВЕЦІЯ

SÖRAB обслуговує 525 000 громадян і відповідає за збір змішаних ТПВ та оброблення відходів у екологічно безпечний спосіб. Окрім роздільного збору пакувальних відходів, SÖRAB побудував і експлуатує центральний сортувальний завод зі змішаних ТПВ з метою збільшення рівня перероблення матеріалів і зменшення впливу на клімат від спалювання.

За даними 2022-ого та 2023-ого років 30% побутових відходів містять невідсортовані фракції паковання. Цю фракцію відходів вже пізніше відокремлюють на центральному сортувальному заводі.

МІСТО ҐДАНСЬК, ПОЛЬЩА

Місто Ґданськ демонструє значний прогрес у сфері управління відходами, зокрема у вилученні вторинної сировини зі змішаних відходів. Загальний обсяг твердих побутових відходів (ТПВ) у 2023 році склав 198 162 тонни на рік, при цьому коефіцієнт перероблення та повторного використання (включно з біорозкладними відходами) досягнув 37,26%.

Загальний обсяг змішаних відходів, з яких здійснювалося відновлення вторинної сировини, склав 160 498 тонн на рік. Завдяки ефективному процесу сортування було вилучено 16 626 тонн вторинної сировини, що становить 10,35% від загального обсягу змішаних відходів.

Зі змішаних відходів вдалося відновити різні види матеріалів, зокрема:

  • Пластикові відходи
  • Скло
  • Композитні матеріали
  • Метали
  • Картон

Загальна кількість відновленої вторсировини склала 16 616,311 тонн.

МІСТО КРАКІВ, ПОЛЬЩА

Управління відходами здійснюється підприємством «MPO Krakow». Інфраструктура для роздільного збору відходів паковання, розташована на узбіччях, охоплює контейнери для паперу, скла, змішаного пластику та металевої тари. Щоб збільшити рівень перероблення, «MPO Krakow» з 2024 року відновлює вторинну сировину зі змішаних фракцій відходів (чорний контейнер).

Скорочення викидів CO₂ завдяки переробці вторинної сировини в Кракові (2014–2023)

З 2014 по 2023 рік у Кракові завдяки переробці вторинної сировини вдалося скоротити понад 176 000 тонн викидів CO₂. Найбільше зменшення зафіксовано у 2021 році31 815 тонн CO₂, а у 2023 році цей показник склав 27 143 тонни. Основними матеріалами, які сприяли зниженню викидів стали папір, пластик та метали. Ці результати лише підтверджують важливість роздільного збору відходів та екологічних ініціатив для зменшення впливу на довкілля.

ВИСНОВКИ

Приклади, описані у цій статті, підтверджують, що додаткове відділення вторинної сировини від змішаних фракцій відходів уже впроваджується з метою збільшення обсягів вторсировини для циркулярних систем, підвищення рівня перероблення, а також зменшення впливу утилізації відходів на клімат. Тоді як вторсировина, отримана внаслідок додаткового сортування, стає бажаним вхідним матеріалом для перероблення, невизнання додаткового методу розділення відходів через сортування змішаних відходів призводить до нерівних економічних умов між виробниками, які використовують додаткові ресурси, та органами місцевого самоврядування / підприємствами з перероблення відходів, які докладають зусиль для розділення додаткових відходів.

У зв’язку із прогнозованим зростанням використання пластикового паковання та обмеженнями систем роздільного збору, орієнтованих на легке паковання, виникає потреба в удосконаленні підходів до управління відходами. Централізоване сортування змішаних відходів стає важливим джерелом додаткової вторсировини, що сприяє ефективному управлінню пакованням відповідно до принципів циркулярної економіки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *