Проєкт “Рамковий закон “Про управління відходами”: аналіз з перспективи відповідності принципам zero waste

Що готує для нас реформа сектору відходів: у рамках проєкту “Рамковий закон “Про управління відходами”: аналіз з перспективи відповідності принципам zero waste”  ми проаналізували рамковий закон “Про управління відходами” та дізнались, що цей закон передбачає, які має нюанси та чи відповідає євроінтеграційному курсу України.

Опитування на тему «Екологічна утилізація харчових відходів. Чи хвилює це киян?»

Члени ГС Zero Waste Alliance Ukraine — ГО «Екологічні новини» (м. Херсон) впродовж березня-квітня 2023 працюватимуть над проведенням опитування мешканців м. Києва та аналізуватимуть інформацію про те, чи переймаються вони зараз сортуванням органічних відходів. Опитування проводиться з метою розробки рекомендацій із покращення ситуації з переробкою харчових відходів в м. Київ.

Zero Waste Міста

Zero Waste Cities — це програма від Zero Waste Europe, спрямована допомогти містам та громадам перейти до концепції «нуль відходів». Мешканець zero waste міста продукує не більше 6 кг сміття на рік. Все інше сортує, компостує або ж перевикористовує. Zero waste міста не мають сміттєвих полігонів та сміттєспалювальних заводів. Мешканці живуть за принципом «reduce, reuse, recycle» — попереджають зайве придбання, повторно використовують і сортують. Також ця концепція передбачає відмову від всього одноразового (посуд, пакети…). Всі органічні відходи йдуть у компост. Існує незалежна сертифікація Zero Waste Cities, яка передбачає чіткі критерії та план на шляху до мінімізації відходів.

Без Поліетилену

3 липня 2019 року з нагоди Міжнародного дня відмови від поліетиленових пакетів (International Plastic Bag-Free Day), Програма розвитку ООН спільно з Міністерством екології та природних ресурсів, міжфракційним об’єднанням депутатів «Зелена енергія змін» та Zero Waste Alliance Ukraine провели акцію «День без поліетилену». Вона полягала у відмові від поліетилену для привернення уваги суспільства до проблеми надмірного споживання одноразових пластикових виробів та, як наслідок, непоправного забруднення довкілля пластиковими відходами. Акції передувала широка інформаційна кампанія з популяризації доступних екологічних рішень на заміну пластику серед споживачів торгівельних мереж, супермаркетів та магазинів роздрібної торгівлі.

#breakfreefromplastic

BFFP (#breakfreefromplastic) це глобальний рух, що утворився і працює заради майбутнього, вільного від забруднення пластиком.

#WeChooseReuse міжнародна кампанія зі збільшення вторинної переробки, зменшення відходів та впровадження систем повторного використання на всіх рівнях життєвого циклу товарів: від виробництва до сервісного обслуговування, використання у домогосподарствах та утилізації.

Бренд-Аудит

Бренд-аудит проводять активісти у містах різних країн. Перевіряють вміст смітників і визначають найбільші компанії, які забруднюють довкілля. Мета цієї акції — зрозуміти, що, власне, знаходиться в наших смітниках, і який саме бізнес причетний до виробництва тієї чи іншої тари, упаковки, сміття. В Україні силами організацій, що входять до Zero Waste Alliance Ukraine бренд-аудити проводили тричі (2019-2021 роках). Компаніям-забруднювачам адресують звернення з можливостями по зменшенню сміття від них.

Головна ідея полягає в тому, що треба не просто прибирати, щоб було чисто. Прибирати треба, щоб зрозуміти, хто створює відходи. У рамках цієї акції в один день відбувається прибирання у багатьох країнах світу, збирається величезна кількість даних про те, хто є найбільшим забруднювачем у світі. Після прибирання зі сміття робиться флетлей: на землі розкладають всі види відходів та визначають його виробників. Дані відправляються у головний офіс #breakfreefromplastic.

Липень Без Пластику

3 липня відзначають Міжнародний день відмови від поліетиленових пакетів. У цей день ми запрошуємо українців приєднатися до акції «День без поліетилену». Пластикові пакети пропонується замінити паперовими або використовувати екосумки і в’язані авоськи. Мета акції – сформувати нову екологічну поведінку, привернути увагу до проблеми надмірного споживання одноразових пластикових виробів та, як наслідок, непоправного забруднення довкілля пластиковими відходами.

EnvironMenstrual

#Еnvironmenstrualweek — це міжнародна кампанія, яка з 2018 року проводиться в усьому світі та має на меті активно піднімати тему різних аспектів менструації, зокрема висвітлювати аспект небезпечності одноразових менструальних засобів та їх вплив на здоров’я жінок і забруднення планети.

В рамках ЕкоМісячного тижня компанії-учасниці Zero Waste Alliance розроблюють інформаційні наліпки для громадських вбиралень та вбиралень закладів харчування, через які ми рекомендуємо використовувати багаторазові засоби менструальної гігієни. Також ми активно виствілюємо кампанію в локальних та національних медіа.