Львів — перше місто поза межами Європейського Союзу, яке приєдналось до проєкту «Місто Нуль Відходів»

30 вересня 2020 року Львів офіційно став першим містом поза Європейським Союзом, яке приєдналось до проєкту «Перехід до “нуля відходів”: одна спільнота за іншою» у рамках програми Zero Waste Cities. Відповідний Меморандум підписано між Львівською міською радою та Zero Waste Europe.

Міська рада Львова планує удосконалювати систему поводження з відходами та сприяти їхній мінімізації. Місцева влада також визнає довгостроковий характер такого зобов’язання та обіцяє продовжувати працювати над досягненням кругової економіки у місті протягом наступних п’яти та більше років.

Підписантом меморандуму про співпрацю Львова з Zero Waste Europe став Андрій Москаленко, заступник міського голови з розвитку.

«Для нас велика честь стати частиною Zero Waste Europe. Львів — перше місто в Україні, яке прийняло концепцію “Нуль Відходів” як основу стратегії поводження з відходами міста. Нам слід запобігати утворенню відходів через повторне використання та зменшення обсягу споживання, а потім передавати на переробку те, що підлягає переробці. Щодня ми можемо спостерігати, як нові практики попередження утворення відходів ініціюються та впроваджуються серед громадян та підприємців. Це додає нам впевненості, що ми обрали правильний шлях». А. Москаленко

Для того, щоб стабільно покращувати систему управління ресурсами, збільшити амбіції в питаннях повторного використання матеріалів і зменшити кількість твердих побутових відходів, Львів також відмовиться від співпраці з підприємствами з утилізації твердих побутових відходів, що не надають можливості для постійних покращень щодо попередження утворення відходів та рівня переробки.

«Ми пройшли довгий шлях з 2017 року, коли була представлена ​​ідея прийняти для міста шлях “Нуль Відходів”. У тісній співпраці з міською радою, місцевим бізнесом, неурядовими організаціями та зростаючою кількістю громадян ми сприяли створенню в місті тренду на попередження утворення відходів як першочерговий пріоритет у сфері поводження з відходами та надихнули створення руху по всій Україні». Ірина Миронова, голова Zero Waste Lviv

Програма Zero Waste Cities стартувала цьогоріч в Україні та в 10 інших країнах. Це лише перший крок, попереду велика робота з побудови ефективної місцевої стратегії Zero Waste, включаючи покращення збору даних, які допоможуть встановити чіткі цілі для зменшення утворення відходів, спираючись на 30% — ціль, яку місто встановило собі ще в 2017 році.

«Рух міста до “нуль відходів” повинен з чогось починатися, і цей процес починається із зобов’язань та плану. Львів зараз має і те, і інше. Zero Waste Europe вітає всі муніципалітети, які хочуть розпочати свій шлях до “нуль відходів”, незалежно від того, з якої точки вони стартують. Ми дуже раді вітати Львів у нашій мережі. Ми сподіваємось на тісну співпрацю зі Львівською міською радою та громадською організацією Zero Waste Lviv, щоб перетворити ці плани на реальність для громади». Джек Маккібан, координатор програми Zero Waste Cities у Zero Waste Europe

Вже понад 400 муніципалітетів у Європі приєдналися до програми Zero Waste Cities та поступово втілюють стратегію «нуль відходів» у своїх громадах. Міста, що долучилися до цієї програми — це європейські лідери у переході до кругової економіки. Вони показують, як політику керування відходами можна адаптувати з метою ефективного попередження утворення відходів та втілювати стратегії повторного використання на місцевому рівні.

В рамках цієї стратегії Муніципалітет планує здійснити наступні кроки:

  • Визначити кількісні цілі на середній (5-10 років) та довгий термін (10-20 років) щодо збору та зменшення кількості відходів.
  • Прийняти програми управління органічними відходами (у тому числі для харчових відходів) до визначеного терміну на основі збору вторсировини у вуличні баки та/чи компостування в приватних домогосподарствах/громадах, залежно від типу житлової забудови.
  • Впровадити програми збору вторинної сировини у житлових районах та/чи системи фінансового заохочення та системи відшкодування.
  • Прийняти програми для вторсировини та органічних відходів, спрямовані на максимізацію охоплення населення та зменшення частки захоронених відходів.
  • Впровадити локальні заходи з попередження утворення та зменшення кількості відходів згідно з можливостями муніципалітету та юрисдикцією.
  • Підтримати пошук нових рішень для проблемних продуктів, що не підлягають переробці чи компостуванню, а також підтримати заходи та кампанії на місцевому рівні, які спрямовані на пошук нових рішень для таких продуктів.
  • Щороку публічно звітувати про прогрес у здійсненні плану національному члену Zero Waste Europe чи відділу Zero Waste Europe, щоб громада могла відслідковувати прогрес.
  • Спланувати поступове впровадження структури тарифів «плати за те, що викидаєш» чи інших фінансових заохочень для населення, спрямованих на те, щоб заохотити його менше викидати і більше переробляти.
  • Запровадити процедуру залучення стейкхолдерів до розробки, впровадження, моніторингу та адаптації плану чи стратегії «Нуль Відходів». Наприклад, Консультативну раду з питань «нуль відходів», до якої входитимуть мешканці, працівники чи обрані уповноважені особи, експерти та неурядові організації.
  • Проводити аудити та дослідження твердих побутових відходів, зокрема залишкових (змішаних), кожні 5 років. При цьому проаналізувати прогрес у впровадженні плану «Нуль Відходів», оцінити, що належить до категорії матеріалів, які все ще викидаються, розглянути стратегії та кампанії, спрямовані на подальші покращення, наприклад, надавати зворотній зв’язок виробникам і разом з ними працювати над новими рішеннями для матеріалів, продуктів та паковання, яке частково чи цілком непридатне для повторного використання, переробки чи компостування.

Населення Львова становить приблизно 755 тис. осіб, що робить його найбільшим у західній частині країни та сьомим за величиною містом у всій країні. Протягом 2019 року кількість відходів на особу становив 356 кг.  Це 268 млн. тонн сміття на рік. 

Наразі роздільний збір відходів у Львові здійснюється через вуличні контейнери, хоча їхні типи відрізняються залежно від того, яка з шести львівських компаній з управління відходами обслуговує домогосподарство чи бізнес. Активно впроваджується збір органічних відходів і частково впроваджується в межах міста система «плати за те, що викидаєш».

Zero Waste Cities — це програма Zero Waste Europe, спрямована на допомогу містам та громадам перейти до нульових відходів. Вона об’єднує європейську платформу знань для місцевих зацікавлених сторін щодо впровадження найкращих практик, а також програму наставництва та визнання для муніципалітетів. Zero Waste Cities управляється спільно міжнародною організацією Zero Waste Europe та організаціями-членами.

Метою програми є пришвидшення переходу до нульових відходів на рівні міста — особливо малих та середніх муніципалітетів — шляхом впровадження актуальних норм законодавства ЄС та стратегій Zero Waste на основі моделей, орієнтованих на громадян. Це призведе до істотного зменшення утворення відходів та збільшення роздільного збору і переробки. Львів також з’явився на карті мережі Zero Waste Europe.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *