Проєкт “Відходи руйнації: дослідження перспектив запровадження економіки замкнутого циклу”! 

Проєкт здійснюється  командою представників організацій громадянського суспільства із залученням профільних експертів із соціології, права та економіки в межах діяльності Мережі ОГС щодо Відновлення Представниці ГС “Український Альянс Нуль Відходів” та ГО “Фонд Боярської громади” об’єдналися, щоб дослідити наявну ситуацію щодо поводження з відходами руйнації, які утворились внаслідок обстрілів або підтоплення житла та інфраструктури в Київській, Харківській і Херсонській областях.

На жаль, країна виявилась не готовою до наявних обсягів руйнації та їх постійного зростання. Такі відходи утворювались і до повномасштабного вторгнення, тому питання врегулювання поводження з ними виникло не сьогодні. У країнах ЄС  відходи будівництва переробляють і використовують повторно — це сприяє більш ощадливому використанню природних ресурсів і зменшенню викидів CO2. За останні два роки з огляду на масштаби руйнувань, актуальність проблеми в Україні зросла в рази.

Згідно з Порядком поводження з відходами, що утворились у зв’язку з пошкодженням (руйнуванням) будівель та споруд внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків, затвердженим постановою КМУ від 27 вересня 2022 р. № 1073, такі відходи бажано розсортувати для вторинного використання. Але у вищезгаданому документі немає прописаних чітких і раціональних механізмів поводження з відходами руйнації на місцях для власників та ОМС/ОВА, отже, цей окремо взятий Порядок не стимулює достатньою мірою до повторного використання відходів руйнації, не закладає сприятливі економічні важелі для змін в існуючих підходах, до того ж має здебільшого рекомендаційний характер. Крім того, поводження з небезпечними відходами у складі відходів від руйнування є не зовсім зрозумілим.

У цілому чинні нормативні акти не сприяють переробці та повторному використанню відходів руйнації, тобто включенню їх до цілісної систем циркулярної економіки (принципи якої, до речі, вписані до національної стратегії поводження з відходами). У результаті не тільки полігони та спеціальні майданчики, але й природні об’єкти (лісосмуги, луки та ін.) заповнюються величезною кількістю відходів руйнації. Цінова політика вивозу відходів руйнації на полігони не сприяє поширенню їх вторинного використання. Усе це призводить до додаткового забруднення довкілля, а може стати ресурсом.

З іншого боку, з’явилися практики використання деякими органами місцевого самоврядування відходів руйнації для ремонту інфраструктури або житла, а окремі муніципалітети почали співпрацю із закордонними компаніями, які вже мають достатній та успішний досвід у вторинному використанні матеріалів зі зруйнованих об’єктів. При цьому в міських і сільських громад у різних регіонах ситуація з руйнацією та зі спроможністю громади самостійно її врегулювати – різна.

У межах проєкту “Відходи руйнації: дослідження перспектив запровадження економіки замкнутого циклу” ми плануємо:

  • провести соціологічне дослідження в трьох пілотних регіонах щодо потреб і можливостей громад, що зазнали руйнувань;
  • розробити рекомендації, що підвищать екологічність та економічну ефективність використання відходів руйнації;
  • провести юридичну й економічну експертизу запропонованих змін;
  • отримати зворотній зв’язок від експертів і представників місцевої влади щодо запропонованих змін.

✨ Завершився проєкт «Відходи руйнації: дослідження перспектив запровадження економіки замкнутого циклу».
📍Проєкт тривав впродовж грудня 2023 — березня 2024 та реалізовувався командою представників організацій громадянського суспільства із залученням профільних експертів із соціології, права та економіки в межах діяльності Спільнота громадянського суспільства України «Відновлення».
📍Представниці ГС “Український Альянс Нуль Відходів”, БО “Фонд Боярської громади” та МБО “Екологія – Право – Людина” об’єдналися, щоб дослідити наявну ситуацію щодо поводження з відходами руйнації в Україні, на прикладі трьох областей, юридичні аспекти проблеми та закордонний досвід.
✍🏻 Для розуміння реальної ситуації «на місцях», з урахуванням думок представників місцевої влади й підрядників, які уповноважені безпосередньо вирішувати проблему відходів руйнації, та постраждалих громадян, для розуміння потреб і можливостей громад, що зазнали руйнувань, було проведено соціологічне дослідження в трьох пілотних регіонах, з повним звітом можна ознайомитись за посиланням:
🔎 Було досліджено законодавство України щодо поводження з відходами від руйнувань та будівництва, а також законодавство ЄС, Великобританії та Японії, яке стосується теми відходів руйнації, норм будівництва та інших дотичних тем.
📃 На основі проведених досліджень розроблені пропозиції з внесення змін, доповнень чи уточнень до чинних в Україні нормативно-правових актів для більш ефективного регулювання процесу управління відходами руйнації.
З експертним Звітом та пропозиціями можна ознайомитись за посиланням:
♻️ Також в межах проєкту ми ознайомились з практичним досвідом сортування, проведення аналізу та використання відходів руйнувації від представників організацій, які вже успішно працювали з такими матеріалами. Окрім цього, отримали деякі відгуки від представників ОМС громад на розроблені пропозиції.
📌 Плануємо й надалі тримати зворотній зв’язок від експертів та представників місцевої влади щодо запропонованих змін.
❣️Презентація результатів проєкту відбулась на підсумковому вебінарі «Відходи руйнації: як перетворити небезпеку на користь». Крім того, на вебінарі можна було дізнатись про практичні кейси поводження з відходами руйнації на Харківщині та Київщині.
Переглянути запис вебінару можна у You Tube:
Також на YouTube Альянсу незабаром буде опубліковано відеокліп для промоції проблеми відходів руйнації в Україні.
Слідкуйте за оновленнями, далі — більше корисної та цікавої інформації!

Проєкт «Відходи руйнації: дослідження перспектив запровадження економіки замкнутого циклу» здійснюється ГС “Український Альянс Нуль Відходів” за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту Спільнота громадянського суспільства України “Відновлення”, що фінансується Посольством США в Україні. Зміст публікації не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Посольства США в Україні або Уряду США.