Ідея проєкту «Pro compost» було задумано Наталією Гаєцькою (голова ГО “Маріуполь нуль відходів”) ще у 2020 році в Маріуполі, у 2021 було створено групу пілотних компостерів у дитсадку і планувалось масштабувати це на все півмільонне місто. Повномасштабне вторгнення все зруйнувало, але залишились люди, і завдяки підтримці місцевих та міжнародних організацій з’явилася можливість втілити цей досвід у життя в новій громаді. Боярська громада (Київщина) тепер цільова громада для впровадження локального компостування.
Розпочато проєкт завдяки підтримці БО “Фонд Боярської громади”, а далі його розширення підтримав український Грінпіс.
Запланували зробити наступне:
✅Провести тренінги з компостування в обраних багатоквартирних будинках та закладах освіти
✅Провести інфокампанію в громаді про користь локального компостування
✅Змайструвати для учасників (або разом з ними, або організувати для самостійного виготовлення) 2-секційні компостери з б/в матеріалів
✅Провести водночас із виготовленням майстер класи зі створення компостеру
✅Підтримати на початку користування
Мета – продемонструвати мешканцям громади переваги локального компостування, його доступність та безпечність, що розвантажить смітники, зменшить кількість змішаного сміття та небезпечного метану на звалищах, ну й стане для мешканців джерелом поживного гумусу для прибудинкових квітників та грядок.
Ми запросили взяти участь багатоквартирні об’єднання та навчальні заклади міста, але відгукнулись здебільшого саме заклади освіти. як за своєю ініціативою, так і завдяки інфопідтримці Боярського управління освіти, з яким ГО “Маріуполь нуль відходів” уклало меморандум про взаємну підтримку в сфері екологічної просвіти.
Це була непроста історія, виявилось, що купити нове набагато простіше (звісно, дорожче), ніж знайти майстра , який погодився б на таку роботу або знайшов на неї час. Багато хороших майстрів у війську, тому робочі руки тим більш цінні!
Але перший досвід став справжнім майстер класом для всіх дотичних, в 2 закладах співробітники самі добудували 3-тю секцію компостерів, в одному до обробки компостеру долучились школяри. До створення компостеру долучився навіть 86-річний волонтер)
На даному етапі проведені тренінги та завершено виготовлення та встановлення всіх 5-ти 2-секційних компостерів в наступних закладах:
Ліцей “Лісова школа”
Центр еколого-натуралістичної творчості “Юннати”
Новосілківська гімназія
ЗДО “Казка”
БАЛ “Інтеллект”
З багатоквартирними будинками поки що проводиться робота із залучення мешканців, але практична частина на паузі. Проте маємо заявки від приватного сектора, і це певний виклик для залучення цієї частини громади до впровадження компостування.
Варто зазначити, що деякі представники влади вже готові підтримати нашу ініціативу, на даному етапі ми узгоджуємо подальші спільні дії.
Доєднатись до подальших етапів реалізації проєкту можна за посиланням: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeQwjP3TmbdouuGfUXp3ANtAeexya6DMiEFmvL2AoVsnjOzoA/viewform?fbclid=IwY2xjawGNwthleHRuA2FlbQIxMAABHcU2p9looeWbIwjfeYmMgl2zMbv6DLEnK3oSSB2t6hWyRD7yyWAZhNIy0g_aem_L2vDcsOc47uf5rR6ZKu6gw&pli=1
__________
Проєкт «Pro compost: впровадження локального компостування в Боярській громаді» Київської області протягом серпня – жовтня 2024 року у рамках Марафону підтримки та залучення активістів та ініціатив для посилення екологічного руху України реалізується за підтримки громадської організації «ГРІНПІС В УКРАЇНІ». Реалізує ГО «Маріуполь нуль відходів» у партнерстві з БО «Фонд Боярської громади»