Місто Нуль Відходів – це місто в основі функціонування якого лежать наступні принципи:
- запобігання виникненню нових відходів;
- перевикористання існуючих ресурсів;
- раціональне споживання ресурсів;
- підтримка циркулярної економіки;
- а ще такі міста не інвестують у застарілі та несталі методи поводження з відходами, зокрема у спалювання.
Для міст, які хочуть пройти тематичну сертифікацію та отримати офіційний статус, існує програма “Міста Нуль Відходів” (Zero Waste Cities).
“Місто Нуль Відходів” – це програма європейської організації Zero Waste Europe, спрямована на допомогу містам та громадам змінити та покращити систему управління відходами на місцях. Вона об’єднує європейську платформу знань для місцевих громад і організацій щодо впровадження найкращих практик, а також програму наставництва та визнання для муніципалітетів. Програма Zero Waste Cities впроваджується спільно міжнародною організацією Zero Waste Europe та організаціями-членами.
Метою Програми є підтримка громад – особливо малих та середніх муніципалітетів – під час імплементації змін, шляхом впровадження актуальних норм законодавства ЄС та стратегій запобігання утворенню відходів на основі моделей, орієнтованих на громадян. Це призведе до істотного зменшення утворення відходів та збільшення роздільного збору та переробки.
Ця Програма була розроблена спільно з 11 членами Zero Waste Europe, які працюють на місцевому рівні над моделями zero waste, та успішно застосовуються на рівні громад. В Україні мережа Zero Waste Europe представлена громадською спілкою “Український Альянс Нуль відходів” та організаціями-членами спілки.
Програма передусім створена для того, щоб допомогти громадам, організаціям, місцевим муніципалітетам та активним мешканцям створити комфортне та безпечне для довкілля місто, базуючись на актуальних світових практиках керування ресурсами та відходами.
Для того, щоб спростити пошук інформації на цю тему, зібрати усі корисні дані про досвід міст, рекомендації та інформацію про сертифікацію ми розробили ІНСТРУМЕНТ “МІСТО НУЛЬ ВІДХОДІВ”.
На сайті зібрано основну інформацію, яку потрібно знати стейкхолдерам перед тим, як розпочати шлях до побудови zero waste міста. Тут коротко описано про роль органів місцевого самоврядування на шляху отримання сертифікації, критерії для міст-кандидатів тощо
Інструмент також містить низку статей, кейсів та прикладів реалізації практичних рішень, які сприяють зменшенню кількості відходів, які продукуються в місті.
Зокрема ви можете скористатися інтерактивною мапою, щоб дізнатися яка корисна інфраструктура, сортувальні станції, пункти збору відходів, екологічно відповідальний бізнес є неподалік вас, а також те, як має виглядати справжнє zero waste місто.
Крім того, на сайті інструменту можна швидко пройти онлайн-тестування, щоб оцінити ваше місто чи громаду та зрозуміти на якому етапі ви знаходитесь зараз та які зміни допоможуть вам просунутись далі на шляху до зменшення утворення відходів.