Поширюємо кращі практики в управлінні побутовими відходами серед галузевої спільноти.
28–29 листопада у Хмельницькому відбувся Національний форум «Поводження з відходами в Україні: законодавство, економіка, технології». Захід об’єднав близько 150 представників органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських організацій, науковців та підприємців. В якості спікерки до події долучилася Альона Перебинос, координаторка проєкту «Міста Нуль Відходів в Україні» за підтримки програми LIFE від Європейського Союзу.
Цьогоріч організаторами форуму виступили ГО «Всеукраїнська екологічна ліга» та Офіс «Розумне Довкілля. Хмельницький» за сприяння Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування, а також Хмельницької міської ради.
Фото: Всеукраїнська екологічна ліга
Крім знайомств та обміну досвідом, форум мав цілком практичні завдання:
- визначити пріоритетні напрями та інструменти для реалізації Закону України «Про управління відходами»;
- окреслити основні проблеми та можливі рішення управління відходами без негативного впливу на довкілля;
- знайти способи залучення інвестицій для створення екологічної, стійкої галузі з використанням сучасних ресурсо- та енергоефективних технологій.
Під час заходу Альона Перебинос презентувала проєкт «Міста Нуль Відходів в Україні» та поділилася поточними напрацюваннями команди.
Альона Перебинос, екологиня, кандидатка технічних наук і координаторка проєкту:
«Попри повномасштабну війну, незважаючи на економічні та соціальні труднощі в країні, реформа управління відходами триває, і це великий плюс для держави. Наразі уряд пропонує рішення, здебільшого зосереджені на розбудові нової інфраструктури для управління відходами, але, на жаль, у більшості областей без попереднього дослідження: що саме потрібно тій чи іншій громаді, а головне — без фокусу на попередженні утворення чи повторного використання відходів.
Водночас обласним та міським адміністраціям часто бракує досвіду, знань та професійних кадрів для системного управління побутовими відходами. Тому в проєкті “Міста Нуль Відходів в Україні” ми розпочали зі збору даних про поточний стан систем управління відходами в громадах-учасницях проєкту— Луцької, Херсонської, Покровської Донецької області та Дергачівської Харківської області».
Спільно з європейськими партнерами команда проєкту розробила опитувальник під назвою «Інструмент оцінки», що дозволяє зібрати необхідну інформацію. Також заплановані дослідження морфологічного складу змішаної фракції побутових відходів та мапування території з подальшою розробкою геоінформаційної системи для управління відходами.
Отримані дані проаналізує Експертна група, до складу якої входять представники європейських партнерів проєкту. Працюючи над своїми Стратегіями управління побутовими відходами, муніципалітети зможуть спиратися на результати досліджень та експертну оцінку. Запропоновані фахівцями рішення базуватимуться на принципах «нуль відходів» та кругової економіки, тобто пріоритетними будуть запобігання утворення побутових відходів, повторне використання та біологічне оброблення органічних відходів.
Стратегії стануть частиною місцевих планів управління відходами. Погодити документ громади-учасниці проєкту мають до квітня 2026 року.
Про результати першого року проєкту невдовзі розкажемо, а поки підписуйтеся на наші сторінки та слідкуйте за новинами в соцмережах: