ВПЛИВ СПАЛЮВАННЯ ВІДХОДІВ НА КЛІМАТ

Підсумок

Спалювання відходів для отримання енергії інколи подається як низьковуглецеве джерело енергії, що виправдовує використання дедалі більших обсягів відходів для виробництва електроенергії. Однак докази свідчать, що вуглецевий слід енергії, отриманої через спалювання, приблизно вдвічі перевищує середню інтенсивність викидів електроенергії в ЄС і має значно більш негативний вплив на клімат, ніж традиційне виробництво електроенергії з викопного палива, такого як газ. Більше того, численні дослідження показують, що значна частина відходів, які зараз використовуються для спалювання, могла б бути перероблена або компостована, що призвело б до значного зменшення викидів вуглецю та інших екологічних переваг. Очевидно, що спалювання відходів не є низьковуглецевим джерелом енергії, а стратегії, що його підтримують, можуть серйозно підірвати зусилля ЄС досягнути нульових викидів парникових газів до 2050 року.

Вступ

У країнах ЄС зростає обсяг і частка побутових відходів (MSW), що спалюються для отримання енергії. Однак останні дослідження та політичні стратегії попереджають про негативний вплив процесу спалювання на клімат.

За останніми даними Eurostat, у 2017 році в ЄС було спалено приблизно 70 мільйонів тонн побутових відходів, а це на 118% більше, ніж у 1995 році. Цей значний рівень спалювання заставляє враховувати його вплив на зміну клімату, а також те наскільки це відповідає кліматичним цілям ЄС.

Ця стаття розглядає викиди парникових газів, що виділяються при типовому спалюванні відходів для виробництва енергії, вуглецеву інтенсивність отриманої електроенергії та порівнює її з вуглецевою інтенсивністю електроенергії, виробленої традиційними методами з використанням викопного палива, такого як газ.

Викиди CO₂ від спалювання відходів у країнах ЄС

Спалювання 1 тонни побутових побутових відходів пов’язане з викидами від 0,7 до 1,7 тонн вуглекислого газу (CO₂). Хоча цей CO₂ безпосередньо потрапляє в атмосферу та сприяє парниковому ефекту, для глобального аналізу враховуються лише викиди CO₂, що походять з викопного палива.

Рівень викидів CO₂, від спалювання 1 тонни відходів, залежить від того, що спалюється. Оскільки значну частину відходів, що спалюються, складає пластик, який виготовляється з викопного палива, викиди CO₂ підраховуються приблизно у 580 г CO₂ на 1 кВт-год виробленої електроенергії. Це означає, що електроенергія, вироблена внаслідок спалювання відходів, має значно вищі викиди парникових газів, ніж електроенергія, отримана традиційним способом, наприклад, шляхом спалювання природного газу (340 г CO₂екв на 1 кВт-год). Це підтверджує, що виробництво енергії зі спалювання побутових відходів не є варіантом дружнім до довкілля.

У 2017 році по всіх країнах ЄС сумарно було спалено приблизно 70 мільйонів тонн побутових відходів. Це понад 40 мільйонів тонн викиду CO₂ Європою в 2017 році. Варто зазначити, що ця цифра стосується лише прямих викидів CO₂ від побутових відходів і не враховує інших парникових газів (наприклад, метану та оксиду азоту). Більше того, це ще не включає викиди від спалювання промислових і комерційних відходів, що становлять приблизно половину всіх відходів, які піддаються спалюванню.

Кліматичний вплив електроенергії, виробленої внаслідок спалювання відходів

Figure 1 – CO2-intensity of electricity consumption
Source: The European Power Sector in 2018, Sandbag, available from:
www.sandbag.org.uk/project/power-2018/

 

 

 

 

Середня вуглецева інтенсивність електроенергетичної мережі ЄС-28 у 2018 році становила 296 г CO₂екв/кВт-год і продовжує знижуватися завдяки збільшенню відновлюваних джерел енергії. Це означає, що вуглецева інтенсивність енергії, отриманої зі спалювання відходів (580 г CO₂екв/кВт-год), вже вдвічі перевищує середній рівень по ЄС. Оскільки електроенергетичний сектор ЄС поступово декарбонізується, електроенергія, вироблена зі спалювання відходів, матиме все більший негативний вплив на клімат у майбутньому.

Figure 2 – CO2-intensity of electricity consumption
Source: Decarbonisation pathways, Eurelectric, avaialble from :
https://cdn.eurelectric.org/media/3558/decarbonisation-pathways-all-slideslinks-29112018-h-4484BB0C.pdf

 

 

 

Інші екологічні проблеми

Ряд досліджень зауважують, що велика частка відходів, що спалюються, складається з матеріалів, які можна було б переробити або компостувати, що дозволило б зменшити викиди CO₂ та мало б інші екологічні переваги.

Figure 3- Indicative Climate Change Impacts of Key Waste Management Activities (excl. CO2 from biogenic sources),
available from:
www.zerowasteeurope.eu/downloads/the-potential-contribution-of-waste-management-to-a-low-carbon-economy/

 

 

 

Крім того, експерти наголошують, що установки для спалювання відходів вимагають постійного притоку відходів для роботи, що стимулює підтримку або навіть збільшення кількості залишкових відходів замість їхнього зменшення. Це сприяє закріпленню лінійної економічної моделі, що заохочує культуру одноразового споживання.

Висновок

Спалювання відходів у Європі спричиняють значні прямі викиди CO₂ (580 г CO₂екв/кВт-год), що вдвічі перевищує середній рівень викидів в електромережі ЄС-28 (296 г CO₂екв/кВт-год) і є значно більшим, ніж виробництво енергії з традиційних джерел, таких як газ.

Оскільки експлуатаційний термін таких установок 20-30 років, то це затримує необхідний і невідкладний перехід до менш вуглецевоємних джерел енергії, таких як вітер і сонце. Продовження фінансування та розвитку таких об’єктів є екологічно безвідповідальним рішенням, оскільки ці системи вже суттєво поступаються не лише середнім показникам по ЄС, але й навіть традиційним видам викопного палива, таким як газ.

Підтримка електроенергії зі спалювання відходів унеможливить досягнення амбітних скорочень викидів у енергетичному секторі, які узгоджуються з Паризькою угодою та прагнуть обмежити глобальне підвищення температури до 1,5°C.

Статтю в PDF форматі мовою оригіналу можна прочитати за посиланням:

The impact of Waste-to-Energy
incineration on climate

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *