Мабуть, усім нам знайома ситуація, коли вдома щось перестає працювати. Інколи зламана річ дійсно не підлягає відновленню, але більшість предметів можна відновити і ще довго ними користуватися. Ремонт продовжує життя речей, таким чином запобігаючи утворенню нових відходів. Багато речей могли б не потрапляти на сміттєзвалище, якби люди знали шляхи їхнього відновлення або ж нового застосування.
Також варто звертати увагу на те, аби товари були задизайновані так, щоб в майбутньому їх було легко відремонтувати. Це є один із ключових принципів циркулярної економіки, до якої прагне і Україна.
У цій статті ми розберемо декілька речей, які найчастіше виходять з ладу, та, що з ними можна зробити.
- Битий посуд. На жаль, дуже поширене явище, але чи не найскладніший процес ремонтування. Тріщини, надщерблення, відламані ручки/носики – типові проблеми. Керамічні горнятка, тарілки часто неможливо відновити для виконання тієї ж функції, яку вони виконували перед поломкою – їжі/пиття, але все ж можливо. Чисті знежирені поверхні, супер крей, міцно притискаємо – цю процедуру всі мали б знати. Якщо ж після спроби ремонту ваше улюблене горнятко таки протікає, варто думати про альтернативні варіанти – горщик для квітів? стакан для олівців? “лопатка” для корму для тварин (так, і таке буває – улюблене тріснуте горня стало тим, чим нагрібається корм та насипається в миску).
- Зламані дитячі іграшки. Тут теж не так все просто, тому нагадаємо таки важливе, але очевидне – не купуйте зайвого. Якщо таки купуєте, або замовляєте на подарунки дитячі іграшки, то обирайте прості та натуральні матеріали. Зазвичай, дерев’яні іграшки і виглядають краще, і живуть довше:) Іграшки, які складаються з різних матеріалів, зазвичай і ремонтувати складно, і переробити майже нереально, тому наполегливо радимо таких уникати. Якщо таки від улюбленої машинки відлетіло колесо, зробіть з цього цікаву активність разом з вашою дитиною – спробуйте полагодити цю річ разом (це точно буде класний досвід). Ну і, якщо вже те кляте колесо таки не чіпляється назад, не викидайте машинку, розкажіть вашій дитині, що деякі машинки мають 4 колеса, а деякі 3, і в цьому немає нічого страшного (звичайно, нагадавши про правила дорожнього руху:))
- Гірлянди. Ви теж пам’ятаєте ту біду, коли відвалюється одна лампочка і перестає працювати ціла гірлянда? Без паніки, фізика нам каже, що це нормально, а електрики кажуть, що все це цілком можна полагодити. У такому випадку дуже важливо мати в комплекті запасні лампочки (так, знаємо, таке буває вкрай рідко, що виробники кладуть додаткові лампочки до комплекту, і тут маємо добрі новини з Європейської комісії, адже саме зараз приймається Директива, яка буде зобов’язкувати виробників такі деталі додавати до комплекту). Маєте чи не маєте лампочки, гляньте, де у вашому районі є майстер, або майстриня, які могли б вашу різдвяну улюбленицю оглянути, можливо, її таки можна врятувати.
- Старі джинси. Перша думка, яка виникає, коли говоримо про зношені джинси – це перетворити їх на “нові” шорти, просто обрізавши їх. До того ж за допомогою апсайклінгу можна урізноманітнити і надати новій речі власного стилю як от, наприклад, додати яскравих візерунків, паєток, мережива або навіть зламаних сережок чи намистин, які доповнять образ. Окрім цього з джинси можна зробити декоративні подушки, які чудово доповнять дизайнерський інтер’єр у вашому домі.
- Неробочі велосипеди. Перед тим як зовсім списувати велосипед, радимо ще раз перевірити його справність, а поради від velocafe_angar
Навіть транспортному засобу можна знайти застосування у ролі декору біля якогось закладу або у власному саду. Ймовірно, багато хто бачив, як велосипед перетворюють на клумбу. Важко не погодитися, якщо гарно оздоблений пофарбований велосипед поставити біля кав’ярні, то це значно приверне увагу нових відвідувачів. Більше того, вони точно захочуть наробити інстаграмних фото і відмітити заклад 🙂 Те ж саме можна зробити і у власному саду. Лише уявіть, як декілька різнокольорових велосипедів стоять у різних місцях вашого саду і створюють настрій будь-якої пори року. Ваші гості точно не залишаться байдужими від такої креативності.
Як бачимо, ремонт – не є чимось олдскульним чи те за, що має бути соромно у наш час. Це швидше спосіб зберегти довкілля від небажаних відходів, знайшовши застосування старим речам у новій для них ролі. Найлегше викинути або купити щось нове, але тепер ви будете знати декілька нових способів використання старих речей.
*Проєкт “Ремонтуй на ізі!” впроваджується Zero Waste Alliance Ukraine за підтримки МолоДвіжЦентру з мережі ТВОРИ! в межах реалізації титулу «Львів — молодіжна столиця Європи’25» за підтримки Unicef Ukraine та фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW.