У сучасному світі, де споживання товарів перевищує ресурсні можливості їхнього виготовлення, культура ремонту та відновлення стає все більш актуальною.
Що ж таке культура ремонту та відновлення?
Мова не тільки про технічне відновлення речей, але й про свідоме споживання та використання цих речей. Ремонт дає можливість розглядати старі речі не як відходи, а як нову можливість. Ремонт не тільки продовжить життя вашим улюбленим речам, а й допоможе створити щось унікальне. Особливо це актуально під час війни, коли ресурси стають обмеженими, а економічна ситуація – нестабільною.
По всьому світу набирають популярності Repair Cafes. Це глобальна ініціатива, яка діє у вигляді воркшопів, що допомагають людям відновлювати їхні речі. Засновницею цього руху вважають Мартін Постма, яка у 2009 організувала перший Repair Cafe у Нідерландах. Зараз в Амстердамі функціонують десятки закладів, де допомагають людям ремонтувати їхні речі.
Яскравий приклад впровадження ініціативи відновлення речей спостерігаємо у Мюнхені, Німеччина. Під ініціативою “Fixing for future” The Rudolf Steiner School пропонує відвідувачам послуги з ремонту речей у студентській майстерні ремонту (Student Repair Shop). Декілька разів на тиждень двері школи відчиняються для всіх охочих, які приносять речі, що потребують відновлення. Студенти самостійно приймають замовлення і намагаються знайти причину поломки, щоб полагодити під наглядом досвідчених майстрів. Послуги безкоштовні або ж за донат на підтримку майстерні. Більше того, школа не тільки заснувала власну майстерню, залучивши до роботи студентів, а й розробила довідник покрокової програми з ремонту речей, щоб інші школи могли впроваджувати такі ж ініціативи. З довідником можна ознайомитися тут:
Іншим прикладом підтримки сталого розвитку є Restart Project, який діє в Лондоні і спеціалізується на відновленні електроніки. Активісти наголошують на тому, що ми живемо у світі, де одноразове використання товарів посідає значне місце. Лише уявіть, кожного року країни ЄС утворюють понад 62 млн тонн відходів електроніки. Тому мета цього проєкту — сприяти зменшенню кількості електронних відходів (e-waste) у Британії, а також підтримати культуру повторного використання речей. Restart Project проводить Repair Cafes, майстер-класи та освітні тренінги, а також лекції та виступи, щоб підвищити обізнаність серед населення.
Ще одне цікаве втілення культури ремонту речей — це програма Fixoteket у Швеції. Fixoteket — це місце, де можна відремонтувати, позичити або обміняти речі та інструменти. Молоток, викрутка, швейна машинка, дриль та інше — все це можна позичити для ремонту своїх речей. А в обмінній зоні Fixotek ви можете залишити одяг у хорошому стані, кухонну техніку, побутову електроніку, дрібні меблі або спортивний інвентар, які вам більше не потрібні, і взяти щось інше натомість. Цікаво, що цей проєкт був започаткований містом, але завершився в 2019 році. Однак деякі неприбуткові організації знайшли спосіб розвивати цю ініціативу далі.
Актуальність цієї теми підкреслює Міжнародний День ремонту (International Repair Day), який щорічно відзначають у різних куточках світу. Вкотре до цієї ініціативи приєдналася й Україна, зокрема 19 листопада у Львові Zero Waste Alliance Ukraine організував міні-фестиваль з ремонту речей під назвою Repair Day Lviv 2024, в якому кожен та кожна могли взяти участь і поремонтувати власні речі. В цей день люди приходили з телефонами, лептопами, навушниками, колонками та іншою технікою; також приносили текстиль на ремонт та апсайклінг. Поруч із деякими майстрами стояла черга, що засвідчує про актуальність тематики.
Zero Waste Alliance Ukraine активно залучає львів’ян до цієї ініціативи, організовуючи Repair Cafe з ремонту різних речей. У рамках проєкту “Ремонтуй на ізі!” було проведено серію Repair Cafe. Ми вчилися правильно доглядати за кросівками у домашніх умовах, відновлювати меблі, лагодили велосипеди, а також ремонтували техніку, побутові прилади, електроніку, займались апсайклінгом та ремонтували одяг під час міні-фестивалю Repair Day Lviv 2024.
«Наш проект присвячений популяризації та нормалізації культури ремонту в Україні. Хочемо показати, що ремонт речей – це не про старомодність, а про креативність. Не про бідність, а про усвідомлене споживання ресурсів», – зазначає керівниця Zero Waste Alliance Ukraine.
Культура ремонту в Україні є доволі популярною, і нам точно не варто сприймати це чимось старомодним та непотрібним в сучасному світі, а навпаки – бачити можливість робити круту справу, дбаючи про довкілля. Зрештою, кожен з нас може зробити свій вклад для сталого майбутнього. Звісно, набагато простіше придбати нову річ, але чи завжди це необхідно? Можливо, варто дати сукні з надірваним комірцем, блендеру з обірваним дротом або шафі зі зламаними дверцятами шанс на продовження їхнього життя 🙂
Щоб не пропустити анонси цікавих активностей, підписуйтеся на наші соцмережі:
*Проєкт “Ремонтуй на ізі!” впроваджується Zero Waste Alliance Ukraine за підтримки МолоДвіжЦентру з мережі ТВОРИ! в межах реалізації титулу «Львів — молодіжна столиця Європи’25» за підтримки Unicef Ukraine та фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва і розвитку Німеччини (BMZ) через державний банк розвитку KfW.