Головна мета Zero Waste полягає в тому, щоб перейти до циркулярного виду економіки, де те, що зазвичай називають відходами, стає цінним ресурсом для подальшого повторного використання, переробки і виробництва нових товарів.

Задля досягнення цієї мети Zero Waste Europe створила механізм управління відходами та ресурсами.

Нижче ми ознайомимо вас варіантами впровадження принципів Zero Wasre у трьох сферах:

Zero Waste у містах

Лише 5 простих кроків потрібно здійснити на шляху до збереження природних ресурсів і зменшення навантаження на екосистему нашої планети.

01Refuse

Відмова від надмірного споживання, свідоме зменшення кількості відходів та раціональне використання ресурсів і джерел енергії як у приватних домогосподарствах, так і на рівні транснаціональних корпорацій.


02Reduce

Зменшення використання ресурсів на всіх етапах виробництва товарів та у повсякденному житті. Мінімізація вуглецевого та водного сліду на підприємствах та у побуті домогосподарств. Зменшення токсичного забруднення довкілля.


03Reuse

Повторне використання усіх придатних для цього ресурсів та підготовка для подальшого використання залишків, які виникли внаслідок виробництва. Подовження життєвого циклу товарів, у тому числі, шляхом ремонту і модернізації. Впровадження технологій відновлення для повторного використання сировини у подальших виробничих циклах.


04

Recycle

Сортування усіх видів відходів задля їх подальшої переробки, використання або безпечної для здоров’я людей та довкілля утилізації. Відмова від відкритого спалювання сміття, ліквідація несанкціонованих звалищ, використання очисних фільтрів і дотримання екологічних норм в процесі утілізації відходів.


05

Rot

Масове впровадження розподілення та компостування органічних відходів для виробництва добрива і подальшого використання у сільському господарстві.


ZERO WASTE У МІСТАХ

Zero Waste Cities – це програма Zero Waste Europe, спрямована на допомогу містам та громадам у переході до нульових відходів. Вона об’єднує європейську платформу знань для місцевих громад і організацій щодо впровадження найкращих практик, а також програму наставництва та визнання для муніципалітетів. Zero Waste Cities управляється спільно міжнародною організацією Zero Waste Europe та організаціями-членами.

Метою Програми є пришвидшення переходу до «нуль відходів» на рівні міста – особливо малих та середніх муніципалітетів – шляхом впровадження актуальних норм законодавства ЄС та стратегій «нуль відходів» на основі моделей, орієнтованих на громадян. Це призведе до істотного зменшення утворення відходів і збільшення роздільного збору та переробки.

ZERO WASTE МІСТО-КАНДИДАТ СЕРТИФІКОВАНЕ ZERO WASTE МІСТО ІНФОГРАФІКА ZERO WASTE CITIES

Програма Zero Waste Cities бере активну участь у низці різних проєктів по всій Європі і сприяє створенню освітніх ресурсів щодо впровадження «нуль відходів» та поширенню найкращих практик задля прискорення переходу до цієї стратегії на місцевому рівні.

У рамках програми Zero Waste Alliance Ukraine запустив онлайн-інструмент “Місто Нуль відходів”, який містить у собі чимало інформації про інфраструктуру міста, міжнародний досвід у сфері запобіганню та збору відходів, а також практичні поради для громад та ініціативних груп.

ОЗНАЙОМИТИСЬ З ІНСТРУМЕНТОМ

ZERO WASTE У БІЗНЕСІ

Принципи Zero Waste для виробничих компаній і бізнес-структур:

  • Використовуйте сировину з перероблених матеріалів. У разі необхідності нового видобутку, віддавайте перевагу сировині з регенеруючих джерел. Перехід підприємств до нульових відходів на 90% зменшить кількість звалищ та сміття, що спалюється.
  • Сприяйте переходу від лінійної до циклічної системи виробництва та максимізуйте використання залишків і матеріалів переробки.
  • Уникайте створення відходів у виробничому процесі та після його завершення.
  • Закладайте в розрахунки оптимізації виробництва споживання енергії та управління відходами, які утворюються під час використання вашого продукту.
  • Застосовуйте екодизайн і зменшуйте забруднення та відходи, які виникають під час життєвого циклу вашого товару.
  • Перемістіть фокус з продуктивності праці ваших співробітників на продуктивність використання ваших виробничих ресурсів.

ZERO WASTE В ОСОБИСТОМУ ЖИТТІ

Принципи Zero Waste для зменшення відходів у побуті:

Крок перший: Refuse — відмова

Усвідомлене споживання і відмова від зайвих покупок — перший крок до зменшення відходів. Пластикове паковання товарів — надто зайва річ, яка нас оточує всюди. Витрачайте гроші на якісні та дійсно потрібні речі, які прослужать вам довго.

Прості речі, які зменшать кількість сміття на планеті:

  • Господарська сумка з тканини замість пластикових пакетів
  • Екоторбинки для товарів на вагу замість десятків пакетиків
  • Зручний ланч-бокс замість обіду в одноразових контейнерах
  • Власна пляшка для води замість безлічі пластикових з магазину
  • Горнятко для кави замість одноразового посуду

Крок другий: Reduce — скорочення

Менше речей — менше відходів. Менше втрачених ресурсів — більше користі. Обирайте необхідні речі та предмети побуту і уникайте другорядних та необов’язкових. Деякі кухонні прилади можна позичати, а деякі зайві предмети — дарувати. Якщо ви не впевнені у своєму виборі косметичних засобів — користуйтесь пробними зразками. Поступово ви усвідомите, що для вас є дійсно необхідним і важливим.

Крок третій: Reuse — повторне використання

Обирайте якісні товари з матеріалів, які підлягають переробці. Часто потрібні речі можна обміняти чи знайти безкоштовно. І це не про злидні. Це про усвідомлене екологічне мислення та відмову від споживання заради споживання.

Крок четвертий: Recycle — переробка

Лише сама переробка не може вирішити проблему відходів, проте це важлива частина турботи про довкілля, коли йдеться про сміття, якого не можна уникнути іншим чином. Правильне сортування — обов’язковий етап для подальшої переробки відходів. Наразі з’являється все більше контейнерів для розподіленого збору – користуйтесь ними.

Крок п’ятий: Rot — компостування

Органічні відходи і залишки їжі легко переробляти у добрива за допомогою домашнього компосту. Його легко облаштувати навіть у міській квартирі, а потім підживлювати рослини у прибудинковому квітнику чи горщиках. Мешканці великих міст можуть встановити собі під кухонну раковину диспоузер, якій подрібнює органічні відходи перед тим, як вони потраплять у каналізацію.